Website Manager

LFYAA Baseball & Softball

Tournament Schedules

Brackets will be updated at the end of each tournament day

6U Bracket - Champions Lake Shore
All Games Played on Field 1

Pool Play
Friday, June 24
6:00 PM  LF 16 vs Harundale 6

Saturday, June 25
10:00 AM  LF 12 vs Lake Shore 23
12:00 AM  Harundale 10 vs Lake Shore 23

Bracket Play
Sunday, June 26
12:00 PM (Semi-Final) 2 Seed (LF) 14 vs 3 Seed (Harundale) 10
2:00 PM  (Championship) Winner Semi-Final LF 11 vs 1 Seed (Lake Shore) 23

8U Coach Pitch Bracket - Champions LF Gold 
All Games Played on Field 2

  Pool Play
Friday, June 24
5:30 PM LF Gold 8 vs Lake Shore - Jeff 17
7:30 PM LF Green 1 vs BPYAA 15

Saturday, June 25
10:00 AM LF Gold 14 vs Pasadena 13
12:00 AM LF Green vs Lake Shore - Scott 20
2:00 PM Lake Shore - Jeff 19 vs Pasadena 13
4:00 PM BPYAA vs Lake Shore - Scott 15

  Bracket Play
Sunday, June 26
10:00 AM (Game 1) 4 Seed LF Gold 18 vs 5 Seed Pasadena 12
12:00 PM (Game 2) 3 Seed BPYAA 11 vs 6 Seed LF Green 0
2:00 PM (Game 3) Winner Game 1 LF Gold 24 vs 1 Seed Lake Shore - Scott 16
4:00 PM (Game 4) Winner Game 2 BPYAA 9 vs 2 Seed Lake Shore - Jeff 15

  Championship Game
Monday, June 27
6:30 PM Winner Game 3 LF Gold 14 vs Winner Game 4 Lake Shore - Jeff 11

10U Bracket - Champions HCYP Blue 

Pool Play
Friday, July 1 
6:00 PM Field 5LFYAA vs Westminster 17
8:00 PM Field 5 Harundale vs CBL

Saturday, July 2 
9:00 AM Field 4 GORC vs Westminster 14
9:00 AM Field 5 HCYP Blue vs BPYAA 7
11:30 AM Field 4 LFYAA 12 vs CBL 2
11:30 AM Field 5 HCYP Blue vs Lake Shore 16
2:00 PM Field 4 Harundale vs BPYAA 13
2:00 PM Field 5 GORC vs Lake Shore 14

Bracket Play
Sunday, July 3
9:00 AM Field 5 (Game 2) LFYAA 10 Seed 4 vs CBL 8 Seed 5
9:00 AM Field 4 (Game 3) BPYAA 4 Seed 3 vs HCYP 9 Seed 6
11:30 AM Field 5 (Game 1) Westminster 14 Seed 1 vs GORC 4 Seed 8
11:30 AM Field 4 (Game 4) Lake Shore 17 Seed 2 vs Harundale 2 Seed 7
2:00 PM Field 5 (Game 5) Winner Game 1 Westminster 14 vs Winner Game 2 LFYAA 13
2:00 PM Field 4 (Game 6) Winner Game 3 HCYP 14 vs Winner Game 4 Lake Shore 4

CHAMPIONSHIP
Monday, July 4
10:00 AM Field 5 Winner Game 5 Westminster 8 vs Winner Game 6 HCYP 14


12U Bracket Champions HCYP Blue

Pool Play
Friday, June 24
6:00 PM Field 5 LF 16 vs EYO 1
6:00 PM Field 6 CBL
10 vs SAC 9
8:00 PM Field 5 Crofton 6 vs Lake Shore 7


Saturday, June 25
9:00 AM Field 5 LF vs Harundale 5
9:00 AM Field 6 Broadneck vs CBL 8
11:30 AM Field 5 MAYAA 14 vs SAC 13
11:30 AM Field 6 HCYP White 19 vs Crofton 4
2:00 PM Field 5 HCYP Blue 27 vs Broadneck 4
2:00 PM Field 6 Harundale vs AYRA 34
4:30 PM Field 5 HCYP White 18 vs GORC 8
4:30 PM Field 6 MAYAA 16 vs Lake Shore 7
7:00 PM Field 5 AYRA 14 vs GORC 4
7:00 PM Field 6 HCYP Blue 28 vs EYO 5

  Bracket Play
Sunday, June 26
9:00 AM Field 5 (Game 1) 8 Seed Broadneck 8 vs 9 Seed SAC 14
9:00 AM Field 6 (Consolation Game) 10 Seed Crofton 10 vs 11 Seed GORC 11
11:30 AM Field 5 (Game 2) 4 Seed HCYP White 9 vs 5 Seed MAYAA 19
11:30 AM Field 6 (Game 3) 2 Seed LFYAA 4 vs 7 Seed Lake Shore 15
2:00 PM Field 5 (Game 5) 1 Seed AYRA 15 vs Winner Game 1 SAC 0
2:00 PM Field 6 (Game 4) 3 Seed HCYP Blue 13 vs 6 Seed CBL 12
4:30 PM Field 5 (Game 6) Winner Game 2 MAYAA 6 vs Winner Game 5 AYRA 5
4:30 PM Field 6 (Game 7) Winner Game 3 Lake Shore 7 vs Winner Game 4 HCYP Blue 14
7:00 PM Field 5 (Consolation Game) 12 Seed Harundale 15 vs 13 Seed EYO 6

Championship Game
Monday, June 27
6:30 PM Winner Game 6 MAYAA 7 vs Winner Game 7 HCYP Blue 15

15U Bracket - Champions HCYP Blue

AYRA DQ

Pool Play
 
Friday, July 1
6:00pm Field 6 HCYP Blue 9 vs AYRA 0 (Forfeited)
8:00pm Field 6 LFYAA 3 vs BPYAA 14

Saturday, July 2
9:00am Field 6 AYRA 0 vs EYO 9 (Forfeited)
11:30am Field 6 Lake Shore 17 vs EYO 7
2:00pm Field 6 Lake Shore 14 vs CBL 4
4:30pm Field 6 LFYAA 8 vs CBL 3
7:00pm Field 6 HCYP Blue 2 vs BPYAA 2

Bracket Play
Sunday, July 3
9:00am Field 6 (Game1) Seed 4 EYO 8 vs Seed 5 LFYAA 7
11:30am Field 6 (Game4) Seed 1 Lake Shore 14 vs Winner Game 1 EYO 3
2:00pm Field 6 (Game2) Seed 3 Brooklyn Park 15 vs Seed 6 CBL 0
4:30pm Field 6 (Game3) Seed 2 HCYP Blue 13 vs Winner Game 2 Brooklyn Park 3

Championship Game
  Monday, July 4
10:00am Field 6 Winner Game 4 Lake Shore 3 vs Winner Game 5 HCYP 9